Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Zjawiskowe termy w Toskanii – Terme di Saturnia!

Włochy zostały obdarzone  przez naturę świetnymi miejscami. Terme di Saturnia, czyli geotermalne źródła siarkowe znajdują się koło miasteczka Saturnia. Należą do najbardziej znanych  w Toskanii.

Ich popularność nie jest przypadkowa. Słynną  przede wszystkim z tego, że dostęp do nich jest całkowicie darmowy. Dodatkowo bogata w minerały woda ma właściwości lecznicze i terapeutyczne, która wpływa również na wygląd skóry.

Zjawiskowe termy w Toskanii – Terme di Saturnia!

Jak właściwie powstały Termy w Saturnii? Legenda i nauka!

Otóż Etruskowie, czyli dawni mieszkańcy Toskanii, doskonale znali te źródła i często z nich korzystali. Mitologia rzymska w starożytności była dla Rzymian  oczywiście świętością. Dlatego  krąży legenda o Jowiszu, który stworzył termy zupełnie przez przypadek!

Bóg nieba oraz burzy i deszczu podczas konfrontacji z Saturnem, cisnął piorunem prosto w skałę. W ten sposób, przez chybiony strzał, wytrysnęło gorące źródło z samego środka Ziemi.  Geolodzy natomiast twierdzą, że w szczeliny skalne wokół wygasłego wulkanu Monte Amiata przedostała się woda deszczowa. Następnie pod ziemią doszło do podgrzewania oraz  nasycania związkami mineralnymi, aby po przepłynięciu około 30 km wystrzelić na powierzchnię. Po pokonaniu około 1000 m, koło starego toskańskiego młyna spiętrza się jako Cascate del Mulino. Dlatego też woda podgrzana do temperatury 37,5°C spływając, tworzy najpierw wodospad, a następnie przelewa się przez trawertynowe zagłębienia w ilości około 800 litów / sekundę. I tak powstają spektakularne baseny termalne zwane Cascate del Gorello, by ostatecznie w dole połączyć się z wodami rzeki Albegna.

Zjawiskowe termy w Toskanii – Terme di Saturnia!

Wody di Saturnia mają niezwykle właściwości lecznicze. Są one bajecznie dla naszego organizmu, ponieważ działa nie tylko gorąca woda, ale też związki siarki, węgla, plankton czy dwutlenek węgla. Kąpiele w termach pozytywnie wpływają na naszą skórę, stawy, krążenie, przemianę materii.

Informacje praktyczne:

  • Wstęp do term jest bezpłatny
  • Parking jest płatny i pomieści dużo samochodów. W sezonie jest tłoczno, dlatego warto udać się tam z samego rana. Możemy zapłacić za parking zarówno kartą,  jak i gotówka w automacie. 
  • W drodze z parkingu do term napotkamy także restauracje. J
  • Zabierzcie ze sobą odpowiednie buty!  Dno jest bardzo śliskie i łatwo można się wywrócić. Ponadto na dnie są kamienie, po których spacer nie należy do przyjemności.

Opublikowane przez romanticsugar94

Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie dalekich, nieznanych miejsc. To umiejętności odnalezie czegoś nowego w miejscu w którym juz byłeś, za każdym razem na nowo🌸💕💮❤️

2 myśli w temacie “Zjawiskowe termy w Toskanii – Terme di Saturnia!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: