Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Siena – Toskania! Poradnik co zobaczyć!

Siena to wyjątkowe miasto w Toskanii. Zwarte budynki, powodują, że jest łatwiejsze do zwiedzania, od większej Florencji! 

Siena jest urokliwa i ma w sobie to  coś, co na mapie Włoch ją wyróżnia.  Piazza del Campo, czyli niezwykły, ceglany plac w kształcie tzw.: muszli.  Jego posadzka opada w dół w stronę budynku Palazzo Publico. Ponadto plac otacza średniowieczne kamienice z ciemnorudej cegły.

Siena - Toskania! Poradnik co zobaczyć!

Piazza del Campo

Czyli jeden z najpiękniejszy playc w Europie, będący wizytówką Sieny! Stanowi przykład średniowiecznej architektury. Plac otoczony jest gotyckimi kamienicami.

Po południowej stronie umiejscowiony jest Palazzo Pubblico wraz z dzwonnicą Torre del Mangia. Po przeciwległej stronie znajduje się fontanna Fonte Gaia. Przy jednej z bocznych uliczek jest także  Palazzo Piccolomino. Zbudowany w XV w. pałac jest jednym z najcudowniejszych zabytków miasta. Sam plac Piazza del Campo podzielony jest charakterystycznymi liniami na dziewięć części. Jest to symbol rządów Rady Dziewięciu. Tego typu Rada obradowała w XIII i XIV w., czyli w czasie gospodarczego rozkwitu miasta. Wtedy właśnie Rada Dziewięciu podjęła decyzję o budowie placu, który miał się stać „centrum życia miejskiego”. 

Siena - Toskania! Poradnik co zobaczyć!

Obozwiązkowe punkty do zobaczenia w Sienie!

Palazzo Pubblico, czyli pałac zbudowany na przełomie XIII i XIV w., jako miejsce spotkań Rady Dziewięciu. Do dziś znajduje się tutaj siedziba ratusza. Część budynku dostępna jest dla turystów, jako muzeum.

Pubblico Palace

Torre del Mangia, czyli wieża górująca nad Piazza del Campo o wysokości 102 metrów. Na wieżę można wejść z dziedzińca Palazzo Pubblico po około 500 schodach. Z tarasu widokowego na szczycie wieży rozpościera się widok na Piazza del Campo, dachy kamienic i znajdującą się kawałek dalej katedrę. W oddali widać piękne żółto zielone wzgórza Toskanii.

Fonte Gaia — jest to fontanna zbudowana z białego marmuru. Jej celem było stanie się  jedną z głównych atrakcji Piazza del Campo. W przeszłości stanowiła punkt końcowy dla akweduktów, które prowadziły wodę do miasta. 

Cattedrale di Santa Maria Assunta

Cattedrale di Santa Maria Assunta!

Stojąca przy Piazza del Duomo katedra jest jednym z najważniejszych zabytków Sieny.

Romańsko-gotycka katedra budowana była przez prawie 200 lat, od XII do XIV w. Budowa fasady Dumo podzielona była na dwa etapy. Najpierw powstała dolna część z trzema portalami (w XII w.), a około 100 lat później dobudowano górną część. Architekt wzorował się przy tym na katedrze z Orvieto w Umbrii.  Obecnie wewnątrz katedry można podziwiać m.in. pomnik Jana Chrzciciela autorstwa Donatella i freski z XVI w.

Siena - Toskania! Poradnik co zobaczyć!

Museo dell’Opera del Duomo, czyli muzeum, w którym można oglądać oryginały rzeźb, które zdobią fasadę katedry.

Bazylika San Domenico — jest to budowa znajdującego się na obrzeżach historycznego centrum kościoła.  Jego budowa rozpoczęła się w XIII w. W kościele znajdują się relikwie św. Katarzyny  oraz freski, na których widać św. Katarzynę. .

Fortezza Medicea — zbudowana w XVI w. twierdza. Jej ceglane mury mają 1500 metrów długości. W każdym z czterech rogów znajdują się wieże obronne. 

Santa Maria della Scala — ogromny kompleks budynków, który w przeszłości pełnił rolę szpitala. Obecnie większą część pomieszczeń zajmuje muzeum. 

Piazza Salimbeni — z jest to plac w historycznym centrum Sieny. Przy placu mieści się siedziba najstarszego banku w Europie – Banca Monte dei Paschi di Siena. Po lewej stronie znajduje się renesansowy Palazzo Tantucci, na wprost Rocca lub Palazzo Salimbeni, a po prawej Palazzo Spannocchi. 

Siena porady!

  1. Warto zaopatrzyć się w mapę miasta, aby żadną atrakcją na nie umknęła. Jest ona małym miastem, które można zwiedzić spokojnie na pieszo. Ja taką mapę otrzymałam od biura obsługi kempingu, w którym nocowałam. 
  2. Koniecznie będąc tam, po prostu należy udać się na spacer i w ten sposób zwiedzić to niezwykłe miasto. Czas płynie tam zupełnie inaczej niż w innych miastach Włoch. Jest spokojnie, pomimo że jest sporo turystów. 
  3. Toskania, w tym Chianti, to kraina obficie winem płynąca. Większość toskańskich czerwonych win. Dobre Chianti czy Chianti Classico oznaczone symbolem Gallo Nero można tu kupić już za 10-12 EUR za butelkę. Im droższe, tym lepsze!
Reklama

Opublikowane przez romanticsugar94

Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie dalekich, nieznanych miejsc. To umiejętności odnalezie czegoś nowego w miejscu w którym juz byłeś, za każdym razem na nowo🌸💕💮❤️

2 myśli w temacie “Siena – Toskania! Poradnik co zobaczyć!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: