Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Poradnik, co warto zobaczyć w Watykanie!

Watykan, czyli najmniejsze państwo na świecie pod względem powierzchni oraz liczby ludności.


Otóż najprawdopodobniej to właśnie na Wzgórzu Watykańskim zginął oraz został pochowany św. Piotr, Chrześcijanie tak jak wiemy z historii, w Rzymie nie byli zbytnio mile widziani.

Dlatego też, gdy w 64 r. wybuchł tam pożar, podejrzenia od razu spadły nich. Zaczęły się prześladowania osób wyznających te religie. Dlatego też od momentu śmierci i pochówku św. Piotra na Wzgórzu Watykańskim stało się ono dla chrześcijan miejscem pielgrzymek. Na początku istniałam tam tylko niewielka kaplica. Z biegiem lat i rozwojem powstała bazylika.

Plac Świętego Piotra!

To chyba pierwszy punkt każdego turysty podczas zwiedzania Watykanu!

Oczywiste jest też, że jest to największy plac na świecie! Powstawał w latach 1656-1667 z polecenia ówczesnego papieża. Plac w całości, otoczony jest barierkami. Wejście na Plac Świętego Piotra odbywa się tylko w wyznaczonych miejscach i jest strzeżony przez włoską policję. To właśnie tam odbywają się najważniejsze wydarzenia związane z religią chrześcijańską.

Bazylika Świętego Piotra poradnik co zobaczyć w Watykanie

Bazylika św. Piotra to kolejny punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Watykanu. Jest to ogromna budowla, która została zbudowana w miejscu pochówku św. Piotra.

Z początku tak jak wspominałam, stała tam tylko niewielka kapliczka, która na przestrzeni lat ewoluowała. Niemniej jednak dopiero albo aż w 1506 r. zdecydowano o powstaniu bazyliki.

Jej budowa trwała aż 120 lat. Bazylika projektowana była przez wiele lat, a za jej wygląd odpowiadali np.: Michała Anioła i Rafaela Santiego. Oczywiście zobaczyć ją na żyw to świetna przygoda, ponieważ wprawia w zachwyt! Warto podkreślić fakt, że przy wejściu znajduje się jedna z najsłynniejszych rzeźb Michała Anioła, czyli Pieta, a za nią jest grób Jana Pawła II. Ja byłam 3 dni, które poświeciłam na Watykan oraz Rzym!

To stanowczo za mało, ale polecam zobaczyć następujące miejsca:

  • Plac św. Piotra – bezpłatnie, całodobowo.
  • Bazylika św. Piotra – bezpłatnie, 07:00-18:30 (od października do marca), 07:00-19:00 (od kwietnia do września).
  • Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska – Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska – 17 euro, 09:00-18:00 (od poniedziałku do soboty), 09:00-14:00 (ostatnia niedziela miesiąca, wejście darmowe).

Pamiętajmy o tym, że jest to miejsce najchętniej odwiedzane. Warto, a nawet koniecznie, bilety należy zakupić wcześniej, aby uniknąć stania naprawdę w ogromnej kolejce.  

Muzea Watykańskie, czyli jedne z najcenniejszych kolekcji dzieł sztuki na świecie.


Muzea Watykańskie, czyli jedne z najcenniejszych kolekcji dzieł sztuki na świecie.

Eksponaty gromadzone są tutaj przez papieży od wieków. Cały kompleks składa się kilka różnych muzeów oraz wystaw zamkniętych w połączonych ze sobą budynkach. Znajdują się tam wile cennych obrazy, rzeźb, map, ikon, księgi oraz freski.

Warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania na: Muzeum Pio-Clementino z kolekcją antycznych rzeźb, Pinakoteka z galerią obrazów mistrzów Caravaggio. Oczywiście na prace Michała Anioła, Leonarda da Vinci, czy Rafaela. Ponadto dość interesujące są Muzeum Egipskie z mumiami i artefaktami przywiezionymi z Egiptu. Koniecznie warto zwrócić uwagę również na obraz Polaka Jana Matejki – Jan Sobieski pod Wiedniem. Warto zabrać ze sobą mapę znajdujące się przy wejściu. Ułatwi to poprawne zwiedzanie, ponieważ obiekt jest ogromny.

Główną atrakcją Muzeów Watykańskich jest oczywiście prywatna kaplica papieska, czyli Kaplica Sykstyńska.

Została ona wykonana na zlecenie papieża Sykstusa IV. Słynie ona przede wszystkim z fresków m.in. Michała Anioła. Najsłynniejszymi z nich: Sąd Ostateczny i Stworzenie Adama i Ewy.

Kaplica nie została namalowana za jednym razem i to przez jednego artystę. Pierwsze powstały freski na bocznych ścianach, które wykonali artyści pochodzący z Toskanii i Umbrii. Po lewej stronie przedstawiają one dzieje Starego Testamentu, a po prawej Nowego. Sklepienie namalował natomiast Michał Anioł. Ukazuje ono dzieje od stworzenia świata do biblijnego potopu. Tutaj warto zwrócić uwagę na: Stworzenia Adama i Ewy. Dopiero po 23 latach Michał Anioł namalował na ścianie na wprost wejścia Sąd Ostateczny. Zajęło mu to aż 6 lat. Artysta pierwotnie namalował wszystkie postaci (prócz Matki Bożej) nagi. Oczywiście co oburzyło papieża i Kościół. Papież Paweł IV zlecił więc uczniowi Michała Anioła zamalowanie nagie postacie.

Nie zapominamy o Kaplicy Sykstyńskiej, w której nie można wykonywać zdjęć. I nie radze, jest tam wiele strażników, którzy są naprawdę skrupulatni pod tym względem. Nie psujmy sobie zwiedzania i uszanujmy zasady, jakie tam panują.

Zamek Świętego Anioła

 Zamek Świętego Anioła!

Jest to zabytek historyczny, który zasługuje na odwiedzenie. Ponadto w pierwszą niedzielę, każdego miesiąca wstęp jest bezpłatny. Widok Rzymu z góry jest oszałamiający. Koszt biletu wstępu to 15 Euro!

Watykan najlepiej zwiedzać po prostu pieszo. Warto zabrać ze sobą np.: butelkę, ponieważ jest tam upalnie w okresie wakacyjnym. Nie kupujcie wody, ponieważ są dostępne źródełka! 

Poradnik, co warto zobaczyć w Watykanie!

Opublikowane przez romanticsugar94

Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie dalekich, nieznanych miejsc. To umiejętności odnalezie czegoś nowego w miejscu w którym juz byłeś, za każdym razem na nowo🌸💕💮❤️

3 myśli w temacie “Poradnik, co warto zobaczyć w Watykanie!

  1. Te ostatnie zdjęcie na dole wpisu kojarzy mi się z początkiem XX wieku, LoL niezwykłe!
    Dzięki za relację – znów tylko wytłuszczenia, przepraszam mam mało czasu…
    Pozdrawiam 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: